Kiedy dobrze jest wziąć tabletki na alergię?

alergia_leki

Wiosna nie jest dla alergików przyjemnym okresem. Gdy wszystko zaczyna pylić robi się bardzo nieciekawie, ponieważ może dojść do dość poważnych objawów alergicznych i uczuleniowych u każdego, na kogo źle działają pyłki roślinne. Wiosną zawierają one bardzo dużo substancji chemicznych o intensywnej woni, które mają zwabić owady w celu zapylania kwiatów budzących się do życia drzew, krzewów i traw. W ten sposób również rozsiewają one swoje nasiona, dlatego pyłków w powietrzu jest tak dużo. Czy możemy jakoś złagodzić swoje objawy alergiczne, by móc normalnie chodzić do pracy i funkcjonować?

Otóż są różne metody walki z alergią. Jeżeli jest ona niezbyt poważna, objawy to tylko katar sienny, możemy spróbować przetrzymać ten okres. Aby sobie ulżyć warto omijać miejsca, gdzie rośnie dużo roślin, które intensywnie pylą w okresie wiosennym. Warto więc omijać łąki, parki i tym podobne miejsca. Warto wybrać inną drogę do pracy, nawet jeżeli musielibyśmy nadłożyć nieco dystansu. Możemy też korzystać z kalendarzy dla alergików, które pomogą nam ustalić która konkretnie roślina wywołuje u nas objawy alergiczne, pomogą nam również zidentyfikować ją, dzięki czemu będziemy mogli ją omijać. Jeżeli jednak objawy są na tyle poważne, że nawet przebywając w domu zaczynamy czuć się gorzej każdego kolejnego dnia, to pozostaje nam wziąć jakieś tabletki na alergię. Możemy nabyć je w każdej aptece bez recepty. Jest wiele popularnych tabletek, jak choćby Zyrtec, które potrafią w znacznym stopniu złagodzić nieprzyjemne objawy. Jeżeli i to nie pomoże, zawsze mamy możliwość wybrania się do lekarza rodzinnego, który wypisze nam coś mocniejszego.

Leki zapobiegające alergii działają na układ autoimmunologiczny organizmu ludzkiego. W normalnych warunkach zapobiega on przedostawaniu się wirusów i bakterii, dzięki czemu możemy być odporni na przykład na wirusowe czy bakteryjne zapalenie gardła, na wirus grypy, ospy wietrznej i tak dalej. U alergików ten układ jest zbyt aktywny w momencie, gdy dochodzi do kontaktu z substancjami chemicznymi zawartymi w pyłkach. Duża ilość tych substancji wyzwala reakcję podobną jak w czasie kontaktu z wirusem, objawy mogą więc żywo przypominać zachorowanie na grypę. Leki antyhistaminowe, które są przepisywane w takiej sytuacji, hamują aktywność układu autoimmunologicznego, powodując wygaszenie objawów alergii. Tabletki na alergię dostępne bez recepty również należą do tej grupy, jednak ilość substancji aktywnej jest w nich ograniczona. W większość przypadków to wystarcza i nie musimy wybierać się do przychodni z powodu nasilających się objawów alergicznych, jednak czasami trzeba mocniejszego uderzenia, by przywrócić nas do pełnej sprawności.

Czytaj więcej o tabletkach na alergię na stronie: http://zyrtec.pl/ekspert-odpowiada/